Reflexe – Lekce pro dospělé

Reflexe z kurzů „Feuersteinova metoda pro jednodušší život„, které se konají pravidelně od října 2017 v Prostoru 8

  • Tento kurz jsem šla vyzkoušet s mým přítelem a to on mě nakonec přiměl, abychom ho absolvovali celý, nejen zkušební hodinu. A jsem za to ráda! Rádoby banální spojování puntíků má na pozadí něco, co neumím popsat nebo vysvětlit. Jen vím, že často se nám i doma otevírala po hodinách témata, o kterých jsme nikdy nemluvili nebo se jich možná i obávali. A světě div se! Nebyly tak zlé.
  • Když jsem se včera dívala na celý instrument, který jsme prošli, byla jsem překvapená, jaký kus práce je za námi. Kousek po kousku jsme získali dovednost, kterou jsme začlenili do svého života,aniž bychom si uvědomovali možnou “složitost” úkolů, které jsme na posledních hodinách řešili.
  • Uvedomila som si toho veľa…. Aj cez pohyb a sny…. Každopádne, keď to okrešem do čistej podoby, tak je to SPOMALENIE.  Keď sa mi podarí spomaliť, začnem vnímať a mať pozornosť. Spomalenie pre mňa prestala byť lenivosť, prežívanie…. ale prebudenie. Prestávam som sa predháňať a proste byť.
  • Doteraz to bolo  „Chcem sa zmeniť, chcem zmeniť druhých, chcem zmeniť okolo.“  Paradoxne, zmeny sa na mne dejú neustále, či chcem alebo nie, takže to mám. Zmeniť iných je preberanie zodpovednosti za iných. Ak chcem niekoho zmeniť  alebo zmeniť okolo pripútavam sa.  A došlo mi, že jediné, čo  mi stačí, je pochopiť.  Pochopiť seba, pochopiť iných a okolie. Prečo a ako fungujem, prečo a ako fungujú iní a aké je okolie. To stačí…a vtedy sa tie zmeny dejú a rozumiem im a dokážem tie zmeny  s pochopením aj uchopiť a to je pre mňa tu a teraz… Nepriputávam sa na nikoho a slobodne sa môžem rozhodovať.
  • Dnes jsem přemýšlela, jaký dopad to mělo do běžného života. Pomalé změny jsou často neviditelné a přesto hodně ovlivní. Za mě je to zlepšení orientace na výsledek, lepší soustředění a rozfázování dlouhodobějších nebo komplikovanějších projektů. Snáze takovéto věci i začínám (ano, dříve jsem hodně odkládala).
  • Co mi dal Feuerstein? Především to, že u každého pracovního i životního úkolu je důležitá strategie. A proto se snažím vždy přijít s více strategiemi, kdyby ta první selhala.
  • Hodiny Feuersteina mě naučily, že se nesmím bát zkoušet více různých cest a plánů. Na každou věc/člověka/problém se teď dívám z více úhlů.
  • Víc poslouchám druhé a snažím se víc porozumět jiným názorům. A abych to porozumění šlo lépe, tak se i víc ptám na zdánlivě jednoduché otázky. Prostě všechno dělám VÍC a snad i lépe 🙂
  • Celé puntíky nám s přítelem změnily styl “interní” komunikace, někdy je těžké se dorozumět, ale vždycky si vzpomeneme na něco z tvých hodin. Nejčastěji používáme “každý to vidíme podle svých zkušeností” a většinou to perfektně funguje Jmimochodem, tímto ti opakovaně děkuju, že si nás to naučil. Bez těch puntíků bychom se možná už dávno zabili.
  • Ondra Vám vysvětli líp než já, co pro Vás metoda může udělat, já jsem na začátku a čeká mě pokračování. Jedno vím ale jistě… něco se ve Vás změní a Bude Vás to bavit. 🙂
  • Kurz FIE mě baví od první lekce, příjemně mi zaměstnává mysl. Témata z jednotlivých lekcí si občas uvědomím v denním životě a věci tak nějak dávají lepší smysl.
  • Z každého pondělního setkání odcházím odpočinutá a plná energie, i když kurzy končí pozdě večer. Celkem pravidelně se mi stává, že mě cestou domů napadne jednoduché řešení nějaké situace, se kterou jsem nemohla hnout…
  • Naučila jsem mnohem víc poslouchat, jak to mají v různých situacích ostatní. Myslím opravdu poslouchat, bez potřeby hodnotit nebo se k tomu vyjadřovat.
  • Obyčejně mám potřebu v diskusi vyslovit svůj názor a poslední dobou stále častěji zjišťuji, že poznám okamžik, kdy už bylo k tématu vysloveno všechno důležité a není potřeba nic dodávat. Poprvé jsem to zažila na kurzu a od té doby si toho všímám i v jiných situacích.
  • Když jsem unavená myslet, můžu vyslovit jakékoliv absurdity a je to v pohodě.
  • Myslím, že jsme v našem kurzu sáhli hodně hluboko na téma chyba – úspěch (co to pro nás znamená, jak se při tom cítíme).
  • U dětí stejně jako u FIE je hezký zpětně vidět ten vývoj a pokroky, ale taky člověk pozná svoje slabiny a limity (který nás to ale nutí překračovat).Takže vřele doporučuju bezdětným. 🙂
  • Na FIE s Ondřejem jsem chodila moc ráda a moc mě to bavilo. Kromě metody, která opravdu rozmotává, koncentruje a zároveň rozšiřuje mysl a dokonce přepisuje různá přesvědčení zapsaná hluboce v podvědomí např. ve vztahu k chybám, se mi líbí Ondřejův přístup. Vnímám, že to, co říká, má i prožité a na sobě vyzkoušené, že bere vážně metodu i její vliv na lidi, je pořád hodně pokorný, a zároveň svůj a to i ve svém humoru.:-) Má v sobě mimo jiné hodně laskavosti, i k dětem, které k němu na FIE chodí. Prostě si ho vážím jako člověka i jako lektora.
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close